Sok z marchwi. Marchew to źródło beta-karotenu. Znajdziemy w niej duże ilości witamin z grupy B, witaminy C, PP, K oraz takie cenne składniki jak potas, sód, magnez, żelazo, miedź, cynk, kobalt, mangan. Taki sok jest dobry dla oczu, działa przeciwbakteryjne, buduje odporność i poprawia trawienie. Ze względu na działanie przeciwskurczowe może chronić organizm przy lekach odwadniających. Wpływają wzmacniająco na paznokcie oraz skóry.
Przepis na koktajl: 1/2 kg marchwi, główka sałaty rzymskiej, świeży imbir.
Sok z kapusty. Duże ilości witaminy C, E, beta-karotenu wpływają na działąnie wolnych rodników. Może to chronić przed nowotworami, chorobami serca i miażdżycy. Dodatkowo zatrzymują cofanie się zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Można spożywać przy wrzodach na dwunastnicy. Najwięcej witaminy E mamy w kapuście włoskiej, beta karotenu w pekińskiej. Duża ilość witaminy C chroni przed anemią. Wpływa na wygląd skóry.
Przepis na koktajl z sokiem z kapusty: 30 dag dowolnej kapusty, seler korzeniowy, 2 jabłka, 1/2 pęczka koperku, sól.
Sok z rzepy. Mamy w nim duże ilości witaminy C, PP oraz witaminy z grupy B oraz takie składniki jak wapń, fosfor, żelazo, magnez potas czy siarkę. Słodki sok warto sobie spożywać w okresie przeziębienia, ponieważ wpływa na wzmocnienie organizmu. Można również w wydrążonym otworze umieścić cukier i miód i odczekać parę godzin. Taki sok wpływa korzystnie na siłę kości. Może działać moczopędnie oraz żółciopędnie. Doskonale będzie smakować w połączeniu z innymi warzywami.
Przepis na koktajl z sokiem z rzepy: 1/2 kg rzepy, 1/2 kg marchwi, łyżeczka miodu.
Sok z pomidorów. Duża ilość witamin, przed wszystkim witaminy C, K czy P. Działa pozytywnie na pracę organizmu. Dostarcza dużo potasu, wapnia, magnezu, żelaza, fosforu, miedzi, cynku czy błonnika. Poprawia pracę przemiany materii i hamuje rozwój drobnoustrojów.
Przepis na koktajl z pomidorów: 1/2 kg pomidorów, 1 średnie jabłko, 2 łodygi selera naciowego, 1/2 łyżeczki sosu tabasco, sól.
Sok z dyni. Duża ilość beta – karotenu, witaminy E, PP, C oraz witamin z grupy B, potasu, wapnia i fosforu. Pomaga ograniczyć stres i działa dobrze na nerwy.
Przepis na koktajl z sokiem z dyni: 25 dag dyni, 25 dag marchwi, duże jabłko, 1/4 łyżeczki chili.
Sok z buraków. Bogaty w flawonoidy i antocyjany. Działa krwiotwórczo, łagodzi dolegliwości wynikające z klimakterium, hamuje rozwój nowotworów. Ze względu na doskonałą proporcję sodu i wapnia wpływa dobrze na osoby z nadciśnieniem i arytmią.
Przepis na koktajl z sokiem z buraków: 30 dag buraków, 20 dag marchwi, 2 pomarańcze. Sok z sałaty Duża ilość cennych składników witamin i minerałów. Wpływa na oczyszczenie organizmu, pobudza trawienie, łagodzi ból i uspokaja. Przepis na koktajl z sokiem z sałaty: 4 liście sałaty rzymskiej, 30 dag marchwi, duże jabłko, ogórek.
Sok z selera. Źródło potasu, żelaza, wapnia, fosforu, magnezu, witaminy C, beta-karotenu oraz witamin z grupy B. może działać wzmacniająco na układ nerwowy, uspokaja. Wspomaga leczenie pęcherza, żołądka i reumatyzmu.
Przepis na koktajl z sokiem z selera: 30 dag selera, 30 dag marchwi, 2 ząbki czosnku, 1/2 pęczka natki pietruszki, łyżeczka miodu.
Sok z ogórków. Ogórki w zdecydowanej większości składają się z wody. Mają sporo potasu, niewielkie ilości witamin. Mogą stabilizować poziom cukru we krwi, wspomagają leczenie cukrzycy. Zasadniczą wadą ogórków jest działanie utleniające na witaminę C.
Przepis na koktajl z sokiem z ogórków: 1/2 kg ogórków, 1/2 cytryny, sól, pieprz, listki świeżej mięty.