Strona główna > Soki stosowane w medycynie > Prozdrowotne właściwości soków z owoców

Zarówno świeżo wyciskane soki owocowe, jak i warzywne cieszą się obecnie ogromną popularnością. Ta ostatnia nie powinna zresztą stanowić dla nas żadnego zaskoczenia, mówimy bowiem o rozwiązaniach smacznych, zdrowych i orzeźwiających stanowiących szczególnie interesującą alternatywę dla tak chętnie wybieranych przez nas napojów gazowanych.

Ich wyjątkowe właściwości sprawiają, że często promuje się je jako uzupełnienie preparatów leczniczych. Warto zwrócić uwagę na to, że nie tylko kuracje sokowe, ale i diety oczyszczające z ich udziałem to propozycje, do których podchodzi się z coraz większym zainteresowaniem. Soki owocowe i warzywne powinny być zresztą składnikami naszej diety nawet wówczas, gdy wcale nie dążymy do tego, aby poprawić wygląd lub stan zdrowia, ich zaletą jest bowiem to, że pozwalają na utrzymanie nas w doskonałej formie.

sok wyciskany z truskawek

Warto zwrócić uwagę już choćby na to, że zawierają nie tylko witaminy, ale również składniki mineralne, a do tego nie zawierają substancji chemicznych, których szkodliwe działanie nie jest możliwe do zakwestionowania. Co wcale nie mniej istotne, nie brakuje przepisów na tego rodzaju soki, do ich przygotowania mogą więc przystąpić nawet te osoby, które nie postrzegają samych siebie w kategoriach kulinarnych ekspertów. Wyliczając owoce, którymi warto się zainteresować przygotowując sok, w pierwszej kolejności należy wspomnieć o jabłkach oraz o wiśniach. 

To właśnie soki przygotowane z ich pomocą mogą korzystnie wpłynąć na tempo przemiany materii, nie da się przy tym zakwestionować i tego, że są w stanie wyjątkowo skutecznie wzmacniać nasze serce. Inną propozycją, której wypada poświęcić przynajmniej chwilę uwagi jest sok ze śliwek. Nietrudno się domyślić, że szczególnie atrakcyjny wydaje się on z perspektywy osób mających problemy z zaparciami, choć nie jest to jedyna grupa, która powinna zainteresować się tego rodzaju rozwiązaniem.

Także truskawki mają spore grono zwolenników, nie może być jednak inaczej, skoro sok, który je wykorzystuje zwraca na siebie uwagę ze względu na bogactwo witaminy C w swoim składzie. Okazuje się przy tym, że działanie orzeźwiające nie jest jedynym, jakie charakteryzuje wspomniany sok mający znakomity wpływ również na stan, w jakim znajdują się nasze nerki i wątroba. Poszukując owoców o właściwościach prozdrowotnych musimy przyjrzeć się uważnie również czarnym porzeczkom. To właśnie one poprawiają naturalna odporność organizmu, co jest możliwe dzięki bogactwu witaminy C w ich składzie.