Strona główna > Soki stosowane w medycynie > Wyciskane soki stosowane w medycynie cz I.

Lecznicze właściwości soków owocowych są już od lat doskonale znane. Stosowano takie soki na różne choroby i schorzenia. Powstało nawet kilkaset różnych prac naukowych na temat właściwości soków i ich zastosowania w medycynie.

Obecnie mamy już dostęp do owoców egzotycznych, dlatego z nich również możemy pozyskiwać smaczny i zdrowy sok. Dzięki dostępowi do sokowirówek oraz wyciskarek jesteśmy w stanie wyciskać nawet 100% więcej soku niż przy innych metodach. Jednak, by mieć przeświadczenie o właściwości soku warto dowiedzieć się jaki ma skład i jakie medyczne zastosowanie będzie możliwe. Soki wyciskane z owoców cytrusowych Owoce cytrusowe mają w sobie dość duże ilości kwasów i dlatego ich picie nie będzie należało do przyjemności. Jednak lecznicze właściwości są tutaj bardzo ważne. Cytryny to owoce, które mają duże ilości witaminy C.

Dawniej wyciskany sok służył do leczenia różnorakich schorzeń żylnych. Sok z cytryny był uważany jako leczniczy napój do picia i do robienia różnorakich okładów. Szklanka soku z grejpfruta będzie w stanie dostarczyć do organizmu dzienną dawkę witaminy C. Jednak grejpfrut to taki owoc, który przede wszystkim daje nam możliwość skutecznego odchudzania. Dzięki temu, że jest tam wiele cennych składników odżywczych będzie można wzmacniać swoją odporność i chronić się jesienią przed przeziębieniami. Mandarynki czy morele to kolejne owoce, które mają wyjątkowe właściwości odżywcze.

dieta wzbogacona sokami wyciskanymi Do dziś Chińczycy zdają się wierzyć, że sok z takich owoców jest w stanie zapewnić nam długowieczność i doskonałą kondycję. Owoce bliskie nam takie jak gruszki czy jabłka również są doskonałym produktem na sok. Niektórzy uważają, że ze względu na komórki kamienne sok będzie raczej ciężkostrawny. Jednak te twarde cząstki miąższu nie są wielkim problemem dla osób o wrażliwych jelitach, gdy będzie się spożywać sok. Taki sok od czasów średniowiecznych znany jest jako doskonały środek wspomagający gojenie ran.

Dzięki świeżemu sokowi z gruszek można wyleczyć stan gorączkowy. Jabłka oznaczają owoce, z których robi się przeciery, dżemy, konfitury, nalewki oraz napoje alkoholowe nazywane cydrami. Jednak sok z jabłek pomaga utrzymać odpowiedni poziom acetylocholiny, która będzie odpowiadać za nasz umysł. Jest już udowodnione, że picie soku z jabłek może chronić przed demencją starczą. Również chorobę Alzhaimera można leczyć przy użyciu takiego świeżo wyciśniętego soku z jabłek.